Mean Well LRS-350-24 AC/DC Switching Power Supply 350.4W 24V 14.6 Amp Single Output (LRS Series 350W 24V SMPS)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
This LRS-350-24 AC to DC power supply safely converts alternating currents into direct currents that your electronic devices can make use of. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 350.4 W. This part's single output can handle a current up to 14.6 A. This part has a temperature range of -30 °C to 70 °C.
  • AC Input range selectable by Switch, 115VAC range for US and CA
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • Built-in cooling FAN ON-OFF control, RTH3 Reaches 50℃, FAN ON, Under 40℃, FAN OFF
  • Voltage adjustable range: 21.6~28.8 VDC